Slider

Kaip suteikti pirmąją pagalbą?

Dirbtinis kvėpavimas

Suaugusiųjų pradinis gaivinimas

Staigus širdies sustojimas yra pagrindinė mirties priežastis Europoje ir Lietuvoje. Staiga sustojus širdžiai šalia esantys žmogus nedelsiant turėtų atlikti pradinį gaivinimą ir elektrinę šordies defibriliaciją. Neretai širdis sustoja dėl kvėpavimo sustojimo skendimo ar užspringimo, asfikcijos atvejais. Gelbstintytieji įpūtimai ir krūtinės ląstos paspaudimai šiuo atveju taip pat yra kritiškai svarbūs sėkmingam šių aukų atgaivinimui.

Gyvybės grandinė

Gyvybės grandinė – tai santrauka gyvybiškai svarbių nurodymų reikalingų sėkmingam gaivinimui. Dauguma šių nurodymų tinka tiek aukoms, ištiktoms pirminio širdies sustojimo, tiek dėl kvėpavimo sustojimo išsivysčiusio širdies sustojimo.

1.Ankstyvas simptomų atpažinimas ir pagalbos iškvietimas

Su širdies veiklos sutrikimu susijusio krūtinės skausmo atpažinimas ir GMP iškvietimas prieš nualpstant pacientui, įgalina GMP medikus atvykti anksčiau- tikėtina prieš sustojant širdžiai, tai lemia didesnį išgyvenamumą.

Įvykus širdies sustojimui, gyvybiškai svarbu yra simptomų atpažinimas, skubiosios pagalbos iškvietimas telefonu 033 arba 112 ir šalia esančių žmonių pradinio gaivinimo atlikimas. Pagrindinės gyvybinės funkcijos yra sąmonė ir kvėpavimas, jei šių funkcijų nėra, reikia kuo skubiau kviesti GMP ir pradėti pradinį gaivinimą.

2. Anstyvas šalia esančių žmonių atliekamas pradinis gaivinimas

Nedelsiant atliktas pradinis gaivinimas gali padvigubinti išgyvenamumo šansus po širdies sustojimo. Jei yra galimybės ir šalia esantys žmonės moka atlikti pradinį gaivinimą, nedelsiant turėtų būti atliekami krūtinės ląstos paspaudimai ir įpūtimai. Jei šalia esantys praeiviai nėra apmokyti gaivinti, jie vadovaujami GMP dispečerio vadovaujamais nurodymais kaip atlikti krūtinės ląstos paspaudimus ir įpūtimus, kol atvyks GMP medikai.

3. Ankstyva defibriliacija

Defibriliacija atlikta praėjus 3-5 minutėms po sąmonės praradimo padidina išgyvenamumą 50-70 procentų. Tai gali būti atliekama pasitelkiant viešose vietose esančius išorinius atomatinius defibriliatorius (AID) Šiaulių mieste yra AID tai: cetrinis Vilniaus bankas (SEB) ir Akropolio Maxima.

4. Ankstyva specializuota gyvybės palaikymo priežiūra po gaivinimo.

Atvykę GMP medikai turi specializuotų priemonių kvėpavimo takų praeinamumo užtikrinimui, vaistų širdies sustojimą sukėlusių priežasčių gydymui.

Ištikus saulės smūgiui

 • Skubiai neškite nukentėjusįjį į pavėsį ar vėsią patalpą, uždėkite vėsų kompresą ant kūno.
 • Duokite atsigerti vėsaus vandens.
 • Jei nukentėjusysis be sąmonės, guldykite jį ant šono, vėdinkite vėduokle ir skubiai vežkite į gydymo įstaigą.

Nudegus

Nudegus vaikui ar suaugusiam efektyviausia pagalba – laikyti žaizdą po tekančio šalto vandens srove 10-15 minučių.

 • Nudegus kūdikiui po srove laikyti iki 5 minučių ir kuo skubiau kviesti greitąją medicinos pagalbą. Norint sumažinti vaiko kančias, galima vaikams iki 3 metų įdėti paracetamolio žvakutę arba duoti išgerti paracetamolio sirupo, o vyresniems - duoti paracetamolio tabletę.
 • Ant nudegusios vietos negalima dėti nešvarių tvarsčių, barstyti druskos, tepti bet kokiais riebalais ar kremu.
 • Kol nukentėjusįjį vešite į gydymo įstaigą, ant nudegusių vietų galima dėti sterilius ar bent jau švarius tvarsčius, suvilgytus šaltu vandeniu.

Įgėlus vabzdžiui

Įgėlus vabzdžiui, pirmiausia pasireiškia odos reakcija: ta vieta patinsta, parausta, skauda, niežti.

Reikia pasižiūrėti, ar įgėlimo vietoje nėra geluonies. Jei yra, jį pašalinti braukiant lenktu daiktu per odą. Įgėlimo vietą, kad sumažėtų išorinė reakcija, rekomenduojama atšaldyti ant jos uždėjus ledo ar šalto vandens kompresą. Jei alerginė reakcija sunki (ištino veidas, liežuvis, svaigsta galva, atsirado drebulys, dusulys, vėmimas, mažėja kraujospūdis), būtina skubiai kviesti greitąją medicinos pagalbą.

Plaučių arterijos tromboembolija

Plaučių arterijos tromboembolija – plautinio kamieno arba jo šakų vienkartinis ar pasikartojantis užsikimšimas krešuliais (embolais), dažniausiai atkeliavusiais iš giliųjų kojų ar dubens venų.

Žmogus staiga ir netikėtai ima dusti, trūksta oro, atsikosėja krauju, sudažnėja širdies plakimas, ima temti sąmonė, žmogus gali nualpti.

Reikia kuo skubiau kviesti greitąją pagalbą, nes veiksmingo gydymo namuose nėra.

Krūtinės angina, ūminio miokardo infarktas

Krūtinės angina – tai simptomų kompleksas, kuris atsiranda, kai širdies raumeniui ima trūkti deguonies. Tokiu atveju gali ištikti miokardo infarktas: žmogus jaučia gniaužiantį, plešiantį, spaudžiantį skausmą už krūtinkaulio, dūsta, apima silpnumas, nuovargis, pykinimas, prakaitavimas.

Būtina nedelsiant kviesti greitąją medicinos pagalbą, nelaukti kol viskas savaime praeis.

Ypač pavojinga, jei skausmų priepuoliai ima kartotis dažniau ir nebepadeda vaistų dozė, kurią paskyrė šeimos gydytojas.

Kol laukiate pagalbos, paguldykite ligonį gerai vėdinamoje patalpoje lygioje vietoje, šiek tiek pakelkite jo kojas, duokite išgerti pusę tabletės aspirino.

Lūžus kaului

Kaulo lūžis gali būti atviras ir uždaras. Abiem atvejais jokiu būdu negalima imtis atstatyti iškrypusios galūnės. Itin pavojingas atviras lūžis, nes į žaizdą gali patekti infekcija.

 • Suteikiant pirmąją pagalbą, svarbiausia – imobilizuoti pažeistą vietą.
 • Galūnė turi nejudėti, o jos sąnariai aukščiau ir žemiau lūžio vietos turi nesilankstyti.
 • Galūnei imobilizuoti gali būti naudojami siauri kieti daiktai. Jie pritvirtinami prie sužeistos kūno dalies tvarsčiu.
 • Jei lūžis atviras, prieš imobilizavimą reikia sutvarkyti žaizdą.
 • Kol pagalbą suteiks medikai, ant uždaro lūžio vietos galite dėti šaltą kompresą skausmui numalšinti.

Įtarus stuburo arba kaklo traumą, kvieskite greitąją pagalbą. Jokiu būdu nejudinkite ligonio. Ligonį kelti tik nurodžius medikui.

Užspringus

Suaugę dažniausiai užspringsta valgydami, o vaikai – ir žaisdami, įsidėję ką nors į burną. Užspringimo požymiai: staiga tampa sunku kalbėti ar kvėpuoti, neretai griebiamasi rankomis už gerklės arba rodoma į ją, prasideda kosulys, dusulys.

Suteikiant pirmąją pagalbą, prašyti, kad kuo dažniau ir stipriau kosėtų. Nustojus kosėti, stipriai 5 kartus suduokite nukentėjusiam į tarpumentį. Nepadėjus atlikti Heimlicho manevrą (abiem rankom apkabinkite nukentėjusįjį iš nugaros pusės per juosmenį ir stipriai paspauskite pilvą).

Skęstant

 • Jei įmanoma, kuo greičiau ištraukite iš vandens.
 • Kvieskite priešgaisrinę gelbėjimo tarnybą 112 ir 033 greitąją medicinos pagalbą.
 • Išvalykite burną.
 • Įvertinkite kvėpavimą ir pulsą.
 • Jei žmogus nekvėpuoja, daryti dirbtinį kvėpavimą, atlikti krūtinės ląstos paspaudimus.
 • Netekus sąmonės kvieskite greitąją medicinos pagalbą. Iki jos atvykimo išvalykite nukentėjusiojo burną, galbūt pašalinsite maisto likučius. Jei žmogus nekvėpuoja, daryti dirbtinį kvėpavimą, atlikti krūtinės ląstos paspaudimus.

 

Diabetikai: hiperglikeminė ir hipoglikeminė koma

Hiperglikemija (ketoacidozė) – ūminė būsena, kuri atsiranda dėl insulino trūkumo ir dažnai kartu nustatomo gliukozės pertekliaus cirkuliuojančiame kraujyje. Žmogų troškina, iš burnos sklinda acetono kvapas, sausėja oda. Pirmoji pagalba – susileisti 0,15 vv/kg paprasto ir trumpai veikiančio insulino.

Hipoglikeminė koma atsiranda dėl gliukozės trūkumo organizme, kurio priežastis – netinkamas insulino vartojimas sergant cukriniu diabetu arba nepakankamas maitinimasis. Žmogus jaučia alkį, nesiorientuoja aplinkoje, sutrinka kalba, darosi neramus, gali prarasti sąmonę, oda šlapia. Pirmoji pagalba: sučiulpti ką nors saldaus, išgerti arbatos ar sulčių. Jei žmogus netenka sąmonės, kviesti greitąją pagalbą.

Sergantys cukralige žmonės su tavimi privalo nešiotis diabetiko pasą arba specialią apyrankę.

Atminkite, kad cukriniu diabetu sergančiam žmogui būdingas iš burnos sklindantis acetono, o ne alkoholio kvapas!

 

Patyrus elektros traumą

Būkite atsargūs. Nesilieskite prie elektros srovės šaltinio, nelieskite nukentėjusiojo, jeigu nesate įsitikinę, kad tai saugu! Jeigu saugu, pirmiausia reikia nutraukti elektros srovės poveikį: išjungti elektros jungiklį elektros skydinėje, nustumti nukentėjusįjį nuo elektros srovės šaltinio srovei nelaidžiu daiktu (pvz., sausa lazda).

Jei žmogus nekvėpuoja, daryti dirbtinį kvėpavimą, atlikti krūtinės ląstos paspaudimus. Kuo skubiau kviesti greitąją medicinos pagalbą.

VšĮ Plungės rajono greitoji medicinos pagalba

J.Tumo-Vaižganto g.91 Plungė. 
Tel.: 8-448-71 606;
El.paštas: plungesgmp@gmail.com

Duomenys kaupiami ir saugomi
VĮ Registrų centras.
Juridinio asmens kodas: 170091071